Vianočné počasie

Pozrime sa, aké počasie sme mali na Vianoce v minulých rokoch.

V roku 1999 bol začiatok 3. dekády decembra mrazivý, teploty v noci klesali aj pod -10°C. Nad strednou Európou sa nachádzal studený vzduch, ktorý sa za jasných nocí ešte viac prechladzoval. Keď sa situácia začala 25.-26.12. meniť a od západu k nám postúpil frontálny systém, zrážky boli boli vo všetkých polohách snehové. Krátko po Vianociach sa prechodne oteplilo (predsa sa prejavil vzduch od západu), no už 28. a 29.12. sa dostavilo ďalšie intenzívne sneženie spojené s tlakovou nížou. V Bratislave bola zaznamenaná snehová búrka.

V roku 2000 bolo počasie ustálenejšie. V prvej polovici decembra bola na Slovensku inverzia a v nížinách bolo hmlisto. K zmene došlo až 20. decembra, keď k nám od severovýchodu prenikol studený vzduch. Prechodne nastúpili mrazy, v nížinách bez snehu. Z 24. na 25.12. sa však dostavilo oteplenie, začal k nám prúdiť vzduch od JZ a kým na Štedrý deň ešte väčšinou po celý deň mrzlo, na 1. Sviatok vianočný sa už na juhozápade teplota šplhala tesne nad nulu. Po sviatkoch sa ešte viac oteplilo a pršalo aj na horách. Oteplenie skončilo až 30.12., keď sa na západe a severozápade SR ochladilo a začalo snežiť. Aj to ale bolo len prechodné. Hoci na konci decembra roku 2000 bolo nad severnou Európou pomerne veľa studeného vzduchu, do počasia u nás nezasiahol.

V roku 2001 bola situácia výrazne odlišná. Na väčšine územia (s výnimkou východu) bola takmer po celý december súvislá snehová pokrývka. Prúdenie bolo väčšinou severné až severovýchodné, takže teploty sa aj cez deň udržiavali pod nulou, občas aj dosť hlboko. Napríklad 13.-15.12.2001 (vtedy bolo SV prúdenie najsilnejšie) sa ranné teploty v Bratislave pohybovali od -16 do -18°C a cez deň len od -7 do -4°C. Na severe Slovenska bolo ešte chladnejšie, v Poprade 13.12.2001 namerali maximálnu dennú teplotu len -13°C. Chladné počasie pokračovalo, od 20.12. namiesto viac-menej stáleho SV prúdenia nastúpilo S-SZ prúdenie, ktoré prinášalo premenlivejšie, no stále chladné počasie. Postupujúce frontálne systémy prinášali časté sneženie a aj silný vietor. Na juhozápade SR sa pri prechode teplých frontov oteplilo nad 0°C a začalo pršať, veľmi rýchlo však prišiel studený front a teploty sa zase vrátili pod nulu. Sneh tak ďalej pribúdal, vyskytli sa aj búrky. Štedrý deň v roku 2001 bol z hľadiska počasia doslova "ukážkový". Bolo jasno, snehová pokrývka aj v nížinách na JZ dosahovala hrúbku 10-15 cm a denné teploty sa pohybovali okolo -4°C. Večer sa rýchlo ochladzovalo na -10/-14°C. Bolo to jeden z najchladnejších 24. decembrov v za posledných 20 rokov. Od 25.12. až do konca roka cez Slovensko naďalej postupovali frontálne systémy od severozápadu prinášajúce ďalšie sneženie. Na krajnom SZ bolo v týchto dňoch viac, než 1,20 m snehu.

2002 - V tomto roku boli Vianoce opäť zasnežené. Oproti 2001 bolo na začiatku decembra o niečo teplejšie, no veľmi studený vzduch sa nachádzal tesne pri našich severných hraniciach a prechodne prenikol na sever Slovenska, v Poprade 25.12.2002 klesla teplota ráno na -27°C. Sneh bol v nížinách už od polovice decembra, za mrazivého počasia sa udržal. Vianočné sviatky boli teda na snehu a s mrazom. Ešte pred Silvestrom sa však citeľne oteplilo: na juhu územia sa pri +14°C sneh úplne roztopil.

December 2003 bol charakteristický častými vpádmi arktického vzduchu, no relatívne teplým počasím medzi nimi. Pred Vianocami bol sneh len na horách. V nižších polohách bol väčšinou len prechodný poprašok zo snehových prehánok. Jeden z vpádov studeného vzduchu zasiahol naše územie 22.12., na zrážky bol však málo bohatý. Cez Vianoce sa v studenom vzduchu rozšírila do našej oblasti tlaková výš a za jasného počasia silne mrzlo. Ráno od -8 do -18 a cez deň -6 až -1°C. Aj tento rok však následne prišlo oteplenie a od 28.12.2003 do Silvestra často pršalo a teploty sa pohybovali nad nulou.

Vianoce roku 2004 sa niesli v znamení oteplenia. Od 20. do 22.12. sa naše územie nachádzalo v chladnejšom vzduchu, občas snežilo a v noci silnejšie mrzlo (-5/-10°C). Avšak 23. decembra začal od západu postupovať výrazný teplý front. Prejavoval sa spočiatku snehovými zrážkami, v popoludňajších hodinách sa pridal mrznúci dážď. Teplota sa udržiavala ešte okolo nuly, no v noci z 23. na 24.12. sa od západu začalo prudko otepľovať (napr. v Bratislave sa 23.12. večer oteplilo z +1 na +7°C za pol hodiny). Na Štedrý deň sa teplý vzduch prejavil naplno a sneh, ktorý napadol deň predtým, sa pri teplotách +6/+11°C veľmi rýchlo roztopil. Podobne veľmi teplé boli aj nasledujúce dni. Mierne ochladenie sa dostavilo až 27.12., keď teploty pri trvalom daždi poklesli na 0/+4°C. Snežilo iba na severe územia.

V roku 2005 v predvianočnom období prevládalo silné SZ prúdenie, v ktorom k nám postupovali jednotlivé frontálne systémy. Pri ich prechode väčšinou snežilo, v nížinách prechodne aj pršalo. Výraznejší vpád arktického vzduchu aj so veľkou snehovou nádielkou prišiel 17.-19.12.2005, sneženie spôsobilo na severe Slovenska problémy, doprava sa komplikovala aj v nížinách; aj v okolí Bratislavy napadlo až do 20 cm snehu. Od 22.12. sa však začalo prúdenie stáčať na západné a dostával sa k nám teplejší vzduch. V polohách nad 500 m naďalej občas snežilo, v nižších polohách sa sneh striedal s dažďom a teploty sa pohybovali okolo nuly. Na Štedrý deň postúpil cez Slovensko teplý front, ktorý priniesol dážď a vzostup teplôt do +5°C na západe územia. Zostala preto len nesúvislá snehová pokrývka. Na ostatnom území boli teploty nižšie a zrážky väčšinou snehové. Oteplenie však rýchlo skončilo a od 26.12. k nám opäť začal prúdiť studený, pôvodom arktický vzduch od severu. Navyše sa v Stredomorí začala prehlbovať tlaková níž, ktorá sa presunula nad naše územie a priniesla intenzívne sneženie, ktoré 30.12. spôsobilo mimoriadne komplikácie v doprave na západnom Slovensku. Na východe prechodne pršalo.

Oproti roku 2005 boli Vianoce 2006 v počasí takmer úplným opakom. Prvé dve dekády decembra k nám prúdil veľmi teplý vzduch od juhu až juhozápadu, dosiahnuté boli rekordne vysoké teploty až okolo +15°C a na horách bol veľký nedostatok snehu. V nížinách sa prechodne vytvárali hmly a teploty boli nižšie, mierne ochladenie aj na hory prišlo až na začiatku 3. dekády. Keďže sa však nad Slovenskom udržiavala tlaková níž, žiadny sneh nepribudol. Vďaka nižším teplotám bolo možné aspoň technické zasnežovanie. Cez sviatky prevládalo jasné počasie s miernymi mrazmi, ráno -2/-6, cez deň -2/+2°C. Vo vyšších polohách sa však znova oteplilo. Dňa 26.12.2006 zasiahol východnú Európu vpád arktického vzduchu, ktorý sa čiastočne prejavil aj na našom území zosilnením mrazov. Bolo to však len prechodné a s blížiacim sa novým rokom sa dostávalo k slovu teplejšie Z-JZ prúdenie.

Po veľmi teplej zime 2006/7 boli Vianoce v roku 2007 predsa len o niečo chladnejšie. Na niektorých miestach dokonca aj zasnežené. V prvej polovici decembra prevládalo teplé počasie s občasným dažďom, od 13.12. k nám však začal prúdiť chladný vzduch od SV. Miestami slabo snežilo a teploty poklesli pod nulu. Nad väčšinou Európy sa udržiavala mohutná tlaková výš a takáto situácia sa udržala až do Vianoc. V nížinách sa postupne začali vytvárať hmly a nízka oblačnosť, z ktorej miestami slabo snežilo alebo mrznúco mrholilo.  Na Štedrý deň 24.12. postupovala od juhu cez Slovensko nevýrazná tlaková níž, ktorá však aj v súvislosti s nízkou oblačnosťou priniesla občasné mierne sneženie. Počas dňa tak najmä na západe napadlo niekoľko centimetrov snehu, štedrý večer bol tak biely. Hmly, nízka oblačnosť a mrazivé počasie sa udržali až do konca roka.

Matej Milko, MeteoInfo.sk



Komentáře k článku

Juraj říká
04.01.2010

Dobry den,\\r\\nvidim, ze mate prehlad pocasia + nejake tie zaznamy z historie.\\r\\nChcel som iba poprosit, ci mi neviete poradit, kde by som nasiel detailny prehlad teploty pre Bratislavu zo zimy 2004/2005 (prip. 2003/04). Viem ze boli silne mrazy, ale potreboval by som sa dostat k presnym teplotam. Dakujem

erik říká
24.12.2008

super clanok!!!!!!!!!!!!!!!



Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí