Aký bol rok 2007 na Slovensku

Rok, ktorý sa nedávno skončil, priniesol rôzne zaujímavé meteorologické sitácie. Poďme sa naň pozrieť po jednotlivých mesiacoch z hľadiska rozmiestnenia tlakových útvarov, prúdiacich vzduchových hmôt a ich vplyve na naše počasie.

JANUÁR

Hneď na Nový rok prechádzal cez Slovensko frontálny systém, za ktorým k nám začal prúdiť teplý oceánsky vzduch. Postupne sa otepľovalo a ešte počas prvého januárového týždňa teplota prekročila +10°C. Prevládalo počasie s občasným dažďom, prehánkami a vetrom, ktorý sa 18.1.2007 začal výrazne zosilňovať, od západu totiž prichádzala mohutná tlaková níž, ktorú v Nemecku pomenovali Kyrill. V noci na 19.január 2007 boli zaznamenané nárazy vetra nad 100 km/h, spôsobené boli menšie škody. Čoskoro po silnom vetre nastal podstatnejší zlom v počasí, prúdenie sa zmenilo na severné a prenikol k nám studený arktický vzduch. Sneženie a snehové prehánky sa od 23.1.2007 dostali aj do nížin, v Česku bol kvôli množstvu snehu vyhlásený kalamitný stav (na Slovensku vtedy ešte prechodne aj pršalo). Po dlhšom čase následne aj silnejšie mrzlo a na celom území sa nachádzala snehová pokrývka, v nížinách nesúvislá. Chladné počasie však netrvalo dlho: frontálny systém, ktorý zasiahol naše územie od severozápadu 28.1. síce spôsobil trvalejšie sneženie, za ním k nám však začal prúdiť teplejší morský vzduch a zrážky boli opäť dažďové a teploty kladné. Výnimkou bolo východné Slovensko, kde sa teplý vzduch prejavil až o niekoľko dní neskôr a dovtedy stále snežilo, ostatne, ako vždy.

FEBRUÁR

Trend otepľovania z konca januára pokračoval. Denné teploty pod +5°C boli skôr výnimkou a vyskytovali sa v hornatých častiach severného a východného Slovenska. V prvej dekáde februára sme síce zaznamenali vpád chladnejšieho vzduchu so snehovými prehánkami, tie však na juhu boli stále dažďové alebo zmiešané. V druhej dekáde tohto mesiaca však už ani to. Keďže celá Európa, s výnimkou horských oblastí, bola bez snehu, silnejúce februárové slnko kontinent neobvykle prehrievalo. V normálnej situácii by sa veľká časť slnečného žiarenia od zasneženého povrchu odrazila, v roku 2007 to však bolo inak a tým sa urýchlil príchod jari. Už v polovici februára sa teploty v nížinách šplhali k +12°C pri jasnom až polojasnom počasí. Zima sa spamätala až 24.2., keď sa okrajom prejavil vpád arktického vzduchu nad východnú Európu. V posledných februárových dňoch sa teplota priblížila k nule a sneh napadol aj v nížinách; dokonca sa vyskytli aj búrky so snežením, krúpami a dažďom so snehom.

MAREC

Frontálne systémy, ktoré prinášali aj na začiatku marca teplý a vlhký vzduch bohatý na zrážky, v druhej dekáde vystriedala tlaková výš. Jasné počasie trvalo jeden týždeň (11.-17.3.2007) a prinieslo ďalší vzostup teplôt, ktoré si teraz trúfali už takmer na hranicu 20°C. Rána boli ešte studené, okolo nuly. Posledná dekáda mesiaca marec bola poznačená príchodom chladnejšieho a daždivejšieho počasia, na Záhorí a na horách aj so snežením a teplotami +2/+9°C. To však nezmenilo celkový charakter teplej zimy.

APRÍL

Celý mesiac bol veľmi suchý. Počasie ovplyvňovala u nás spočiatku tlaková výš so stredom nad nad Britskými ostrovmi, po jej okraji k nám pozvoľna prúdil chladnejší vzduch, ktorý sa však vplyvom slnečného žiarenia prehrieval a ochladenie sa prejavovalo len počas noci, keď bolo okolo 0°C. Cez deň väčšinou slabo pod 20°C, od 12.4. až do 22°C.. Neskôr sa tlaková výš presunula viac nad Európu, studený vzduch sa nad našu oblasť dostával len veľmi okrajovo a prechodne a spôsoboval vyjasnenie, pretože bol suchý (t.j. cez deň sa vôbec neprejavoval). Dňa 23.4. sa prúdenie zmenilo na JZ a vyskytli sa prvé letné dni (Tmax nad 25°C). Zmena nastala až prelome apríla a mája, keď sa od severu ochladilo.

MÁJ

Medzi tlakovou výšou rozprestierajúcou sa od Veľkej Británie takmer až po Grónsko a tlakovou nížou nad Bieloruskom nad štáty strednej a východnej Európy prenikol pomerne studený a suchý vzduch. Cez deň sa ochladilo na +15 a v noci na nulu. Na severe Slovenska v dolinách dokonca až na -7°C, čo spôsobilo podstatné škody v ovocinárstve a poľnohospodárstve. Problémy začínal spôsobovať aj nedostatok zrážok, ten sa však postupne vynahradzoval, pretože od 4.5. do 19.5.2007 k nám postupovali jednotlivé frontálne systémy od Z-JZ. Priniesli dážď, búrky a prechodne aj teplé počasie do 26°C. V poslednej májovej dekáde sa však opäť prihlásila tlaková výš, tento krát so stredom nad Ruskom a výbežkom takmer nad celú Európu. Vďaka ustálenému jasnému počasiu a takmer žiadnemu prúdeniu sa vzduch prehrieval a teploty postupne nadobudli tropické hodnoty (Tmax>=30°C) až do 32°C. Zmena prišla okolo 28.5. v podobe mierneho ochladenia v sprievode búrok a prehánok.

JÚN

Ochladenie sa rýchlo skončilo a nastúpilo nevýrazné tlakové pole, resp. ďalšia tlaková výš s teplotami okolo 30°C a miestnymi búrkami. Takáto situácia trvala iba s krátkym prerušením až do 21.6., keď vyvrcholil prílev teplého vzduchu od juhozápadu. Dňa 21.6. v popoludňajších hodinách prechádzal studený front s búrkami s veľmi silným nárazovým vetrom, ktorý opäť spôsobil miestne škody v podobe vyvrátených stromov - v častiach Bratislavy bola kvôli nim zastavená doprava. Front bol výrazný aj čo sa týka teploty: krátko popoludní bolo v Bratislave ešte 35°C, ale o 18. hodine už len 19°C. Pás búrok rýchlo postupoval na východ. Deň potom sa vyskytli silné búrky znovu, keďže studený front sa čiastočne vlnil a vytvorila sa na ňom aj malá tlaková níž. Tieto búrky zapríčinili výpadky prúdu, najmä v oblastiach so zle zabezpečeným vedením. Celá posledná dekáda júna sa niesla v znamení častých prechodov studených frontov s búrkami a miernejšími teplotami, zväčša od 21 do 30°C.

JÚL

Cirkulácia, ktorá sa na konci júna začala, v júli pokračovala. V západnom prúdení do Európy postupovali frontálne systémy, čo prinášalo striedavé počasie s častými prehánkami a podstatne nižšími teplotami: cez deň len od 15 do 21°C, pri vyjasnení krátkodobo 25 až 29°C. Po jednom z ochladení nastal 13.7.2007 výrazný zlom. Od juhu sa nad naše územie rozšírila tlaková výš a po jej okraji začal prúdiť veľmi teplý vzduch takmer do celej Európy. Otepľovalo sa, až 20.7.2007 bola dosiahnutá a po prvý krát na našom území prekročená hodnota 40°C. Postupujúce studené fronty sa v teplom vzduchu rozpadávali a búrkami zasiahli len Českú republiku. Prvý nevýrazný front k nám prišiel 21.7. a prejavil sa len poklesom maximálnej dennej teploty na 30/34°C. Ďalší studený front cez nás prešiel 24.7. a ten bol výraznejší: na celom území SR zostala teplota pod 25°C. V posledných júlových dňoch k nám opäť postupovali frontálne systémy od západu. Teploty boli zväčša okolo 26°C, pri trvalejšom daždi aj pod 20. Za zmienku stojí aj chladné ráno 31.7., keď na západe SR minimálna teplota klesla miestami len na +6°C.

AUGUST

Západné prúdenie postupne zoslablo a od 6.8. sa prejavila tlaková výš. Tropické teploty sa vrátili, hoci nestúpali už do rekordných hodnôt (len do 32°C). V druhej dekáde postupne pribúdali búrky (opäť aj intenzívne, teraz boli ochromené železnice) a aj občasné zrážky, čo spôsobilo mierny pokles teplôt na 24/28°C. Občas sa vyskytli aj jasné dni s teplotou 30°C. Takéto mierne striedavé počasie vydržalo do 27. augusta. V priebehu 28.8. k nám začal v súvislosti so studeným frontom prenikať studený vzduch od SZ a navyše sa nad nami front začal vlniť (ak sa front zvlní, spomalí svoj postup a spôsobuje trvalé zrážky), takže v deň výročia SNP už intenzívne pršalo a ochladilo sa. Výrazne: Cez deň na 15/19°C. Teplé (letné) počasie sa v roku 2007 po tejto zmene už nevrátilo.

SEPTEMBER

V prvých troch dňoch tohto mesiaca bolo prechodne teplejšie, ale primerane na ročnú dobu. Pri polooblačnom až oblačnom počasí s prehánkami sa vzduch zohrial na 22/25°C. Doslova až krutá zmena nastala 4.9. v podobe výrazného vpádu studeného vzduchu z oblasti Severného ľadového oceánu nad strednú Európu. Tento studený vzduch vyvolal vznik tlakovej níže priamo nad Slovenskom, Maďarskom a Rumunskom, preto sa k výraznému ochladeniu pridali aj trvalé intenzívne zrážky počas niekoľkých dní; na horách od 1300 m snežilo. Denná teplota od 5. do 7.9.2007 miestami zostala pod 10-timi stupňami a potom len pomaly stúpala - aj pri prechodnom vyjasnení sa stále prejavovalo chladné SZ, neskôr Z prúdenie; v poslednej dekáde ďalšia tlaková níž v blízkosti SR. Do konca septembra sa vyskytlo len zopár dní s teplotou nad 20°C, inak zväčša 15/19°C.

OKTÓBER

V októbri sa po dlhej dobe nad Európou udomácnila tlaková výš. Nastúpilo jasné počasie s rannými hmlami trvajúce 2 týždne. Spočiatku bolo teplo, 20/22 stupňov, no čoraz viac sa teplotách  prejavovalo skracovanie dní: v noci sa vzduch ochladil a cez deň sa nestihol ohriať na pôvodnú úroveň. Napríklad 6. októbra bolo ráno 6/2°C a cez deň 14/18°C, no 12. októbra ráno na mnohých miestach slabo mrzlo a cez deň už len 10/14°C. To všetko bez toho, aby k nám prenikal studený vzduch, bola tu stále tlaková výš. Od 13.10.2007 sa však začali jednotlivé vpády chladnejšieho vzduchu od severu. Na konci druhej dekády sa aj v nížinách miestami vyskytli zmiešané prehánky, od 22.10. sa zopakovala situácia zo začiatku septembra s tlakovou nížou a vpádom od SZ. Opäť trvale pršalo, denné teploty v nížinách 6/10°C, na horách snežilo od 1000 metrov. S tlakovou nížou sa k nám dostal vo vyšších vrstvách ovzdušia teplejší vzduch, ktorý zapríčinil vznik inverzie - v nížinách až do konca októbra zostalo zamračené nízkou oblačnosťou s mrholením.

NOVEMBER

Synoptická situácia v jedenástom mesiaci roku 2007 bola oproti mesiacu predošlému podstatne odlišná. Vytvorilo sa silné SZ prúdenie, v ktorom k nám postupovali jednotlivé frontálne systémy so zrážkami. Za nimi sa do SR dostával čoraz chladnejší vzduch. Spočiatku snežilo len na horách, postupne sa hranica sneženia znižovala a 11.11.2007 napadol sneh aj v nížinách (hoci sa takmer všade roztopil). Od 15. novembra sa v blízkosti nášho štátu vytvorila znovu tlaková níž, ktorá priniesla veterné počasie so zrážkami, už aj v nížinách snehovými. Prúdenie studeného vzduchu postupne ustávalo a zmenilo sa na juhozápadné. Preto sa prechodne (a výrazne) oteplilo 20.-25.11., keď na juhu bolo až +12°C. Na konci novembra sa prechodne chladné počasie so snežením vrátilo. Objavili sa aj búrky.

DECEMBER

Od 1. až do 12. decembra 2007 sme zaznamenávali západné zonálne prúdenie teplejšieho a vlhkého vzduchu. Teploty boli nadpriemerné (+4/+10) a pri dažďových zrážkach sa sneh topil aj na horách. Od 13.12. sa ale nad Severným morom vytvorila tlaková výš a po jej prednej strane sa k nám dostal studený vzduch od SV. Postupne sa na celom území  SR začali vyskytovať celodenné mrazy a keďže prívod studeného vzduchu sa postupne utlmil, inverzia na seba nenechala dlho čakať. Na horách bolo jasno a teplo (na Štrbskom plese viackrát až +10°C), zatiaľ, čo v nížinách zamračené, hmlisto a zima: -2/-7°C. Miestami sa vyskytovali zrážky v podobe mrholenia alebo slabého sneženia. Na Štedrý deň vďaka výškovej tlakovej níži na niektorých miestach nasnežilo. Inverzia však zotrvávala. Krátka a prechodná zmena prebehla 30.-31.12., keď cez strednú Európu prešiel studený front v sprievode slabého sneženia.



Komentáře k článku

Matej Milko meteoinfo.sk říká
11.02.2008

Myslím, že čo sa týka synoptických situácií, podobné to bolo väčšinou aj v ČR s výnimkou tlakovej níže na začiatku septembra, ktorej zrážkové pásmo zasiahlo pokiaľ viem, len Moravu.

Honza říká
11.02.2008

Hezký, škoda, že není něco podobného i pro Česko.



Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí