Aký býva mesiac marec

 

Marec ako posledný zimný a súčasne prvý jarný mesiac môže mať v počasí rôznu podobu. Kým na začiatku sa teploty väčšinou pohybujú na zimných úrovniach (priemer pre Bratislavu +6°C cez deň) a trvalá snehová pokrývka ani v nížinách nie je výnimkou, s postupujúcim časom sa následkom predlžovania dní výrazne otepľuje. Na konci marca sa už teplota dostáva nad 10°C. Túto jednoduchú schému však často narúšajú vpády studeného vzduchu, ktoré sú pre marec typické - zásoby arktického vzduchu sú ešte rozsiahle.

To, že počasie dokáže byť v marci rôzne, dokazujú minulé roky.

2002
Celá prvá polovica mesiaca bola teplejšia, ako zvyčajne. Denné teploty stúpali na 10/17°C. Zrážky v podobe dažďa sa vyskytovali len minimálne pri prechode frontálnych systémov od západu. Na prelome druhej a tretej dekády sa síce zosilnil prílev teplého vzduchu od juhu, bol však vlhký a prejavil sa preto početnými zrážkami. Ochladilo sa cez deň na 10°C. K zmene došlo až 23.3., keď do strednej Európy prenikol arktický vzduch od severu. Vyskytovali sa početné snehové prehánky a maximálna teplota na celom Slovensku dosiahla len 0/5°C. Ochladenie trvalo 5 dní a na konci marca sa pozvoľna otepľovalo.

2003
V prvej dekáde prevládalo teplejšie zimné počasie s teplotami v priemere 5/9°C. Ráno vo väčšine dní mrzlo (-1/-5°C) a zrážky boli len ojedinelé. Od 9. do 12. marca sa prechodne oteplilo, keďže k nám postúpil frontálny systém od juhozápadu - napriek dažďu bolo 10/16°C. Vpád arktického vzduchu sa konal 13. marca a bol dosť výrazný. Pri početných snehových prehánkach (13. a 14.3.) sa cez deň na viac, ako +6°C na juhu, neoteplilo. Od západu sa následne rozšírila tlaková výš a po jej okraji k nám stále prúdil o niečo chladnejší vzduch, ktorý nedovolil teplotám stúpnuť nad 12°C. Navyše nás 21.3. čakal ďalší vpád, ešte výraznejší. Snehové prehánky sa už nevyskytli (resp. len v horských oblastiach), ale ranné mrazy podstatne zosilneli na -5/-10°C. od 24.marca sa začalo výrazne otepľovať až na 20°C. Marec 2003 bol pomerne suchý mesiac.

2004
Marec tohto roku bol mimoriadne premenlivý, hoci na začiatku sa to nezdalo. V prvom týždni k nám postupovali frontálne systémy od severu, ktoré prinášali časté sneženie a studený vzduch. Cez deň bolo len slabo nad nulou, aj to len na juhu Slovenska. Zima tak pokračovala, sneh sa netopil, ale pribúdal a to aj v nížinách. Dňa 7.marca sa začala prehlbovať tlaková níž nad Talianskom, ktorá v ďalších dňoch priniesla na celé Slovensko výdatné sneženie - už v polohách nad 300 m.n.m. dosahovala hrúbka snehovej vrstvy okolo 50 cm. Zmena ale nakoniec prišla. Od 12.3. k nám začal prúdiť teplejší vzduch od juhu, ale vytvorila sa inverzia (na marec už dosť netypická) a preto sa oteplilo len na +6/+10°C. Keďže sa však prúdenie zosilňovalo, inverzia sa 15.marca rozpadla a začal sa prudký vzostup teploty. Pri silnom JZ prúdení už o dva dni bolo na juhu územia 20°C a v ďalších dňoch sa ešte viac otepľovalo (do 23°C). ďalší, ešte výraznejší zlom, nastal v poslednej dekáde. Ešte 21. marca bolo okolo +20°C, ale od západu k nám začal prúdiť chladnejší vzduch a tak sa postupne ochladzovalo a 25. marca dosiahla maximálna teplota v Bratislave len +3°C. Nad naším územím sa prehĺbila tlaková níž a preto niekoľko dní intenzívne pršalo a fúkal silný nárazový vietor, od 26.3. sa zrážky zmenili na snehové a 27.3. sa snehová pokrývka vyskytovala aj v nížinách. V úplnom závere mesiaca sa oteplilo na +10°C. Priebeh teplôt v marci 2004 bol naozaj zaujímavý.

2005
Mrazy v okolí Bratislavy do -15°C, na severe Slovenska -20°C, súvislá snehová pokrývka, aj v nížinách 10 a viac cm a maximálne denné teploty pod nulou, na úrovni dlhodobého priemeru tých minimálnych... Takto bolo na Slovensku na začiatku marca 2005. Mráz sa zmiernil až 4.-5.3., pretože sa v blízkosti nášho územia vytvorila tlaková níž, ktorá spôsobila intenzívne sneženie a preto nočné teploty klesali ,,len" do -9°C. Za touto nížou k nám o 3 dni neskôr postúpil frontálny systém a ten priniesol ďalšie sneženie, v nížinách sa prechodne a krátkodobo objavil aj dážď, ktorý však opäť prešiel do sneženia, pretože 10. marca k nám prenikol veľmi studený arktický vzduch. Následne postupoval od SZ ďalší frontálny systém, za ktorým prúdil opäť arktický vzduch, ale ten sa k nám už nedostal. Nad Atlantikom sa vytvorila tlaková níž, ktorá spôsobila zvrat: prúdenie sa zmenilo na teplé, juhozápadné. Prejavilo sa to vzostupom denných teplôt až k 20°C. Keďže bolo po celý čas jasno, v noci bola teplota pod nulou, čo spomaľovalo topenie snehu a hroziace povodne. Oteplenie bolo prerušené okolo 20.3. vpádom veľmi studeného vzduchu od severu (-5/-10°C ráno, 0/5°C cez deň), ale v poslednej dekáde sa vrátilo.

2006
Zima sa tento krát riadila kalendárom. 1.-.9.3. mrzlo a občas snežilo, 5.3. aj intenzívnejšie. Väčšie sneženie prišlo aj 9.3., ale bolo to na teplom fronte, preto zrážky prechádzali do dažďa. Následné oteplenie, aj keď bolo výrazné, neznamenalo príchod jari. Cez deň sa oteplilo na +5/+8°C, sneh bol len nesúvislý. Nikto však nečakal, že 12.3.2006 príde na studenom fronte snehová búrka. Zasiahla Bratislavu a okolie, pri svojom potupe na východ sa postupne rozpadla. Behom troch hodín nasnežilo na niektorých miestach až do 10cm snehu. Teplota sa nad nulu cez deň nedostala, najchladnejšie v ten deň bolo paradoxne v Bratislave a v Malackách, pretože studený vzduch prúdil len nad krajný západ Slovenska. Do 18.3. sa ešte vyskytovalo časté sneženie s nízkymi, ale cez deň už kladnými teplotami. Na začiatku poslednej marcovej dekády sa vyjasnilo a vzduch sa cez deň ohrial na 10/15°C, no ráno stále mrzlo, až do -5°C. Otepľovanie prerušil dvojdňový vpád studeného vzduchu od SZ -S, deň 26.3 sa dá považovať za začiatok jari. Vytvorilo sa JZ teplé prúdenie a tak sa po prvýkrát objavila 20-ka.

2007
Frontálne systémy, ktoré prinášali aj na začiatku marca teplý a vlhký vzduch bohatý na zrážky, v druhej dekáde vystriedala tlaková výš. Jasné počasie trvalo jeden týždeň (11.-17.3.2007) a prinieslo ďalší vzostup teplôt, ktoré si teraz trúfali už takmer na hranicu 20°C. Rána boli ešte studené, okolo nuly. Posledná dekáda mesiaca marec bola poznačená príchodom chladnejšieho a daždivejšieho počasia, na Záhorí a na horách aj so snežením a teplotami +2/+9°C. To však nezmenilo celkový charakter teplej zimy.



Komentáře k článku

monika říká
14.02.2012

super, toto som hladala, skoda ze tam nie su spisane aj posledne roky...

mi říká
10.02.2010

parada fest mi to pomohlo

Administator PUMA979 weather blogy.in-pocasi.eu/puma979/ říká
16.03.2008

KOnečne to tu máme všetko dohromady zhrnuté.



Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí