Tlaková níž Emma a (nielen) jej prejavy

 

 

Pripomeňme si po týždni, čo podstatné sa udialo pri prechode tlakovej níže Emma cez Európu. 

Na začiatok trocha teórie. V zime je prúdenie na severnej pologuli oveľa intenzívnejšie, ako v lete, pretože medzi polárnymi oblasťami a miernymi zemepisnými šírkami sú veľké teplotné rozdiely. Ostré rozhrania medzi teplým a studeným vzduchom spôsobujú vznik hlbokých tlakových níží, často aj s výraznými prejavmi počasia. Tie sa vyskytujú v oblasti stredu tlakovej níže a v tzv. frontálnej zóne, čo je pásmo medzi tlakovou nížou (spravidla južne od jej stredu) a tlakovou výšou. Frontálna zóna je charakteristická silným, väčšinou západným prúdením,  ktoré je spôsobené veľkým tlakovým gradientom - spádom medzi tlakovou výšou a nížou. V silnom prúdení sa rýchlo striedajú vzduchové hmoty, teplé a studené fronty prinášajúce početné zrážky. V zimnom období je vzduch od Atlantiku pomerne teplý, preto sa snehové zrážky za takejto situácie vyskytujú len na horách a ochladenie sa prejaví iba poklesom hranice sneženia. 

(obr.1) Schéma prúdenia medzi tlakovou výšou a nížou na severnej pologuli

 

SITUÁCIA NA KONCI FEBRUÁRA A PRI PRECHODE TLAKOVEJ NÍŽE ĎALEJ NA VÝCHOD

V poslednom februárovom týždni sa spočiatku nad strednou Európou nachádzal teplý vzduch a stredy tlakových níží prechádzali po cca 60. rovnobežke, frontálna zóna prebiehala severne od SR. V druhej polovici týždňa sa posunula smerom na juh a frontálne systémy zasahovali aj našu oblasť, prvý studený front prešiel v stredu. Prejavil sa dažďom a miernym ochladením. V piatok prechádzal ďalší, teplý front. Medzitým sa južne od Islandu prehlbovala ďalšia, výrazná, tlaková níž, ktorú nemeckí meteorológovia pomenovali "Emma" a následkom veľkých tlakových rozdielov sa prúdenie zosilňovalo a fronty postupovali čoraz častejšie - v sobotu 1.marca ráno sa níž Emma nachádzala severne od Britských ostrovov a tlak v jej strede dosahoval 960 hPa, čo je pomerne nízka hodnota. V ranných a predpoludňajších hodinách nás zasiahla oblačnosť teplého frontu spolu s trvalým dažďom, ktorý od západu slabol, oblačnosť sa miestami pretrhávala a prechodne sa oteplilo. Ako sa však tlaková níž posúvala ďalej na východ, od severozápadu sa blížil rýchlo postupujúci výrazný studený front. Ten tvorí určitú bariéru pre pred ním ležiaci teplý vzduch, ktorý je nútený prudko stúpať a ak vzostupné pohyby podporuje aj hlboká tlaková níž (ako to bolo teraz), vznikajú mohutné búrkové oblaky druhu Kumulonimbus.

(obr.2) Schéma prúdenia vo vertikálnom smere na čele postupujúceho studeného frontu.

 

 

 

ZA FRONTOM

Najpresnejším ukazovateľom prechodu studeného frontu je tlak vzduchu. Prechod frontu možno zaznamenať podľa toho, že tlak prestane klesať a začne stúpať, pričom čas najnižšieho tlaku je čas prechodu frontu.
Inak to nebolo ani tento krát. Vietor sa snaží vyrovnať tlakový rozdiel a ako sme už spomínali, ten bol veľmi veľký, tým pádom bol aj silný vietor. Nárazy dosahovali na niektorých miestach (napr. na Záhorí) až okolo 120 km/h a o spôsobených škodách informovali pomerne podrobne médiá. Veterné počasie sa skončilo až v nedeľu (3.3.) večer.



Komentáře k článku

Administator puma979 weather blogy.in-pocasi.eu/puma979/ říká
08.03.2008

Dobry den Vam zelam, je to pozoruhodne a dakujem za podrobnejsie vysvetlenie.

David říká
08.03.2008

Pěkný



Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí